Odborné texty

Texty určené pro odborníky.

Doplněny publikace z roku 2012

Do databáze byly zařazeny publikace z minulého roku 2012. Seznam všech publikací našich pracovníků najdete chronologicky seřazené v Našich publikacích.

Dvojitá průchodka D-SUB 9 na přírubě ISO-KF 40

Dvojitá průchodka D-SUB 9 pinů na přírubě ISO-KF 40, vzduchová strana

Dvojitá průchodka D-SUB 9 pinů na přírubě ISO-KF 40 se skleněnými zátavy. Podobně jako jednoduchá průchodka D-SUB s devíti kolíky se skládá ze dvou součástí – z příruby se zatavenými kolíky a z centrovacího kroužku s o-kroužkem. Centrovací kroužek pro těsnění je opatřen standardními závity pro aretaci dvou vakuových konektorů s upravenými vnějšími rozměry. Přívody je možné z vakuové strany i připájet. V tomto případě je vhodné použít obyčejný centrovací kroužek s těsněním, kdy je pro pájení ke kolíkům lepší přístup.

Průchodka D-SUB 9 pinů na přírubě ISO-KF 40

Průchodka D-SUB 9 pinů na přírubě ISO-KF 40, vzduchová strana

Průchodka D-SUB 9 pinů na přírubě ISO-KF 40 se skleněnými zátavy. Průchodka se skládá ze dvou součástí – z příruby se zatavenými kolíky a z centrovacího kroužku s O-kroužkem. Centrovací kroužek pro těsnění je opatřen závity pro aretaci vakuového konektoru. Přívody je možné z vakuové strany i připájet. V tomto případě je vhodné použít standardní centrovací kroužek s těsněním, kdy je pro pájení ke kolíkům lepší přístup.

Depozice tenkých vrstev magnetronovým naprašováním

Řez Mo/Si multivrstvou deponovanou v naší laboratoři (TEM)

Tenké vrstvy připravujeme pomocí magnetronového naprašování na komerční naprašovačce LEYBOLD-HERAEUS Z 550. Toto zařízení umožňuje produkovat malé série nebo jednotlivé kusy s maximálním průměrem 100 mm a tloušťkou 20 mm. Naprašovačka je vybavena třemi magnetrony s průměrem terče 152 mm (typická tloušťka terče je 6 mm) pro naprašování až tří různých materiálů během jednoho vakuového cyklu.

Naše vybavení pro svařování elektronovým svazkem

Elektronová svářečka MEBW-60/2

V současnosti je naše pracoviště vybaveno třemi elektronovými svářečkami vlastní výroby. Všechny mají válcovou komoru a manipulátor umožňující rotaci a z-posuv svařované součásti. U všech může být elektronové dělo umístěno na komoře tak, že jeho osa je kolmá nebo rovnoběžná s osou rotačního manipulátoru (radiální a axiální svary). Svařování pod jiným úhlem umožňuje vychylovací systém.

Převod AWG na milimetry

Níže uvedená tabulka představuje převod standartizovaných rozměrů drátů podle americké normy (tzv.

Syndikovat obsah